I fredags tog Kenneth Bjerre 10+1 (2',2,3,1,2) för Polonia Bydgoszcz som vann borta mot Wilki Krosno med 45-44 i 1 liga.
Mads Hansen körde i går semifinal i Danska mästerskapet i Slangerup och tog 6 (F,2,3,1).
Idag tog Fredrik Lindgren 8 (1,1,2,2,0,2) för Sverige som slutade på en fjärdeplats i Lag-EM i polska Poznan.
Mads Hansen tog 4 (0,X,2,2) för Landshut Devils som förlorade borta mot Start Gniezno med 52-38 i 1 liga.
Kenneth Bjerre tog 9+1 (3,2,R,2',2) för Polonia Bydgoszcz som körde oavgjort hemma mot ROW Rybnik i 1 liga.
1 liga
WILKI KROSNO: 44
- Tobiasz Musielak (1,2,2,3,3) 11
- Mateusz Szczepaniak (3,1*,0,0,U) 4+1
- Vaclav Milik (0,3,2,2,3) 10
- Rafał Karczmarz (T,0,1*,0) 1+1
- Andrzej Lebiediew (2,3,2,2,2*) 11+1
- Franciszek Karczewski (3,D,D) 3
- Krzysztof Sadurski (2*,1*,T,1) 4+2
- Marko Lewiszyn - ns.
Abramczyk Polonia Bydgoszcz: 45
- Daniel Jeleniewski (3,2,3,1*,0) 9+1
- Adrian Miedziński (3,W,1,3,1) 8
- Kenneth Bjerre (2*,2,3,1,2) 10+1
- Oleg Michaiłow (2,1*,1,2) 6+1
- Matej Zagar (0,3,3,3,1) 10
- Wiktor Przyjemski (1,1,0) 2
- Przemysław Konieczny (D,0,T) 0
Lag-EM, Poznan
I. POLEN: 47
-
Patryk Dudek 11 (0,2,3,3,3)
-
Maciej Janowski 7 (3,X,1,2,1)
-
Janusz Kołodziej (3,3,3,3,3) 15
-
Bartosz Zmarzlik (3,3,3,3,2) 14
-
Kacper Woryna () 0
II. REPREZENTACJA DANII: 28
- Leon Madsen (1,2,-,-,-,) 3
- Patrick Hansen (2,1,2,1,0) 6
- Anders Thomsen (0,3,1,2,1) 7
- Rasmus Jensen (1,-,2,1,2) 6
- Frederik Jakobsen (3,0,0,3, ) 6
III. REPREZENTACJA WIELKIEJ BRYTANII: 27 13. Robert Lambert (2,2,3,1,1,1) 10 14. Daniel Bewley (2,1,2,3,3) 11 15. Adam Ellis (1,1,-,0,0) 2 16. Chris Harris (2,0,1,1,0) 4 20. Tom Brennan () 0
IV. REPREZENTACJA SZWECJI: 18 5. Jacob Thorssell (0,2,0,2,0) 4 6. Fredrik Lindgren (1,1,2,2,0,2) 8 7. Filip Hjemland (-,-,-,-,-,) 0 8. Oliver Berntzon (3,d,0,0,1) 4 18. Kim Nilsson (0,0,0,2,) 2
1 liga
Aforti Start Gniezno: 52 9. Ernest Koza (1*,1*,1*,1*) 4+4 10. Szymon Szlauderbach (1*,2,2,2,3) 10+1 11. Antonio Lindbaeck (2,3,2*,3,1) 11+1 12. Zbigniew Suchecki (3,2*,3,2,0) 10+1 13. Michael Jepsen Jensen (2*,3,3,1*,1) 10+2 14. Mikołaj Czapla (1,2,0) 3 15. Marcel Studziński (3,0,1) 4 16. Philip Hellstroem-Baengs - nie startował
Trans MF Devils Landshut: 38
- Kai Huckenbeck (3,2,3,3,3,2*) 16+1
- Valentin Grobauer (0,1*,0) 1+1
- Erik Riss (0,1,1*,0) 2+1
- Mads Hansen (0,W,2,2) 4
- Dimitri Berge (1,3,1,2,0,3) 10
- Norick Bloedorn (2,3,0,T,0) 5
- Erik Bachhuber (0,0,0) 0
- Mario Niedermeier - nie startował
1 liga
Abramczyk Polonia Bydgoszcz: 45 9. Kenneth Bjerre (3,2,D,2*,2) 9+1 10. Oleg Michaiłow (2*,0,2,0) 4+1 11. Adrian Miedziński (1,1,2,3,2) 9 12. Daniel Jeleniewski (2,3,1*,3,0) 9+1 13. Matej Zagar (1*,1,1,2,W) 5+1 14. Wiktor Przyjemski (3,3,0) 6 15. Przemysław Konieczny (1,0,2*) 3+1
ROW Rybnik: 45
- Patryk Wojdyło (0,1,0) 1
- Grzegorz Zengota (0,2*,3,1,3) 9+1
- Nicolai Klindt (2,2,3,3,3,3) 16
- Krystian Pieszczek (1,0,2*,1,1) 5+1
- Andreas Lyager (3,3,3,1,1) 11
- Paweł Trześniewski (2,0,1,0) 3
- Kacper Tkocz (0,0) 0