• Huvudpartners

Tisdag Tis 24 Augusti Aug
Tisdag Tis 31 Augusti Aug
Torsdag Tor 2 September Sep
Tisdag Tis 7 September Sep
Tisdag Tis 28 September Sep
Onsdag Ons 29 September Sep
Tisdag Tis 10 Maj Maj
Tisdag Tis 17 Maj Maj
Tisdag Tis 24 Maj Maj
Tisdag Tis 31 Maj Maj
Torsdag Tor 2 Juni Jun
Tisdag Tis 14 Juni Jun
Tisdag Tis 21 Juni Jun
Torsdag Tor 30 Juni Jun
Torsdag Tor 14 Juli Jul
Tisdag Tis 19 Juli Jul
Tisdag Tis 2 Augusti Aug
Torsdag Tor 4 Augusti Aug
Tisdag Tis 9 Augusti Aug
Tisdag Tis 16 Augusti Aug

Resultat från helgens tävlingar

15 maj 2022 21:39
Resultat

I fredags tog Kenneth Bjerre 10+1 (2',2,3,1,2) för Polonia Bydgoszcz som vann borta mot Wilki Krosno med 45-44 i 1 liga.

Mads Hansen körde i går semifinal i Danska mästerskapet i Slangerup och tog 6 (F,2,3,1).

Idag tog Fredrik Lindgren 8 (1,1,2,2,0,2) för Sverige som slutade på en fjärdeplats i Lag-EM i polska Poznan.

Mads Hansen tog 4 (0,X,2,2) för Landshut Devils som förlorade borta mot Start Gniezno med 52-38 i 1 liga.

Kenneth Bjerre tog 9+1 (3,2,R,2',2) för Polonia Bydgoszcz som körde oavgjort hemma mot ROW Rybnik i 1 liga.


1 liga

WILKI KROSNO: 44

  1. Tobiasz Musielak (1,2,2,3,3) 11
  2. Mateusz Szczepaniak (3,1*,0,0,U) 4+1
  3. Vaclav Milik (0,3,2,2,3) 10
  4. Rafał Karczmarz (T,0,1*,0) 1+1
  5. Andrzej Lebiediew (2,3,2,2,2*) 11+1
  6. Franciszek Karczewski (3,D,D) 3
  7. Krzysztof Sadurski (2*,1*,T,1) 4+2
  8. Marko Lewiszyn - ns.

Abramczyk Polonia Bydgoszcz: 45

  1. Daniel Jeleniewski (3,2,3,1*,0) 9+1
  2. Adrian Miedziński (3,W,1,3,1) 8
  3. Kenneth Bjerre (2*,2,3,1,2) 10+1
  4. Oleg Michaiłow (2,1*,1,2) 6+1
  5. Matej Zagar (0,3,3,3,1) 10
  6. Wiktor Przyjemski (1,1,0) 2
  7. Przemysław Konieczny (D,0,T) 0

Lag-EM, Poznan

I. POLEN: 47

  1. Patryk Dudek 11 (0,2,3,3,3)

  2. Maciej Janowski 7 (3,X,1,2,1)

  3. Janusz Kołodziej (3,3,3,3,3) 15

  4. Bartosz Zmarzlik (3,3,3,3,2) 14

  5. Kacper Woryna () 0

II. REPREZENTACJA DANII: 28

  1. Leon Madsen (1,2,-,-,-,) 3
  2. Patrick Hansen (2,1,2,1,0) 6
  3. Anders Thomsen (0,3,1,2,1) 7
  4. Rasmus Jensen (1,-,2,1,2) 6
  5. Frederik Jakobsen (3,0,0,3, ) 6

III. REPREZENTACJA WIELKIEJ BRYTANII: 27 13. Robert Lambert (2,2,3,1,1,1) 10 14. Daniel Bewley (2,1,2,3,3) 11 15. Adam Ellis (1,1,-,0,0) 2 16. Chris Harris (2,0,1,1,0) 4 20. Tom Brennan () 0

IV. REPREZENTACJA SZWECJI: 18 5. Jacob Thorssell (0,2,0,2,0) 4 6. Fredrik Lindgren (1,1,2,2,0,2) 8 7. Filip Hjemland (-,-,-,-,-,) 0 8. Oliver Berntzon (3,d,0,0,1) 4 18. Kim Nilsson (0,0,0,2,) 2


1 liga

Aforti Start Gniezno: 52 9. Ernest Koza (1*,1*,1*,1*) 4+4 10. Szymon Szlauderbach (1*,2,2,2,3) 10+1 11. Antonio Lindbaeck (2,3,2*,3,1) 11+1 12. Zbigniew Suchecki (3,2*,3,2,0) 10+1 13. Michael Jepsen Jensen (2*,3,3,1*,1) 10+2 14. Mikołaj Czapla (1,2,0) 3 15. Marcel Studziński (3,0,1) 4 16. Philip Hellstroem-Baengs - nie startował

Trans MF Devils Landshut: 38

  1. Kai Huckenbeck (3,2,3,3,3,2*) 16+1
  2. Valentin Grobauer (0,1*,0) 1+1
  3. Erik Riss (0,1,1*,0) 2+1
  4. Mads Hansen (0,W,2,2) 4
  5. Dimitri Berge (1,3,1,2,0,3) 10
  6. Norick Bloedorn (2,3,0,T,0) 5
  7. Erik Bachhuber (0,0,0) 0
  8. Mario Niedermeier - nie startował

1 liga

Abramczyk Polonia Bydgoszcz: 45 9. Kenneth Bjerre (3,2,D,2*,2) 9+1 10. Oleg Michaiłow (2*,0,2,0) 4+1 11. Adrian Miedziński (1,1,2,3,2) 9 12. Daniel Jeleniewski (2,3,1*,3,0) 9+1 13. Matej Zagar (1*,1,1,2,W) 5+1 14. Wiktor Przyjemski (3,3,0) 6 15. Przemysław Konieczny (1,0,2*) 3+1

ROW Rybnik: 45

  1. Patryk Wojdyło (0,1,0) 1
  2. Grzegorz Zengota (0,2*,3,1,3) 9+1
  3. Nicolai Klindt (2,2,3,3,3,3) 16
  4. Krystian Pieszczek (1,0,2*,1,1) 5+1
  5. Andreas Lyager (3,3,3,1,1) 11
  6. Paweł Trześniewski (2,0,1,0) 3
  7. Kacper Tkocz (0,0) 0