• Huvudpartners

Torsdag Tor 13 Augusti Aug
Tisdag Tis 18 Augusti Aug
Torsdag Tor 20 Augusti Aug
Tisdag Tis 25 Augusti Aug
Tisdag Tis 1 September Sep
Tisdag Tis 8 September Sep
Tisdag Tis 15 September Sep
Tisdag Tis 22 September Sep
Onsdag Ons 23 September Sep
Tisdag Tis 29 September Sep
Torsdag Tor 1 Oktober Okt
Tisdag Tis 1 Juni Jun
Tisdag Tis 15 Juni Jun
Tisdag Tis 22 Juni Jun
Tisdag Tis 29 Juni Jun
Tisdag Tis 6 Juli Jul
Torsdag Tor 8 Juli Jul
Tisdag Tis 20 Juli Jul
Torsdag Tor 22 Juli Jul
Tisdag Tis 27 Juli Jul
Torsdag Tor 29 Juli Jul
Tisdag Tis 10 Augusti Aug
Tisdag Tis 17 Augusti Aug
Tisdag Tis 24 Augusti Aug
Tisdag Tis 31 Augusti Aug
Torsdag Tor 2 September Sep
Tisdag Tis 7 September Sep

Resultat från gårdagens matcher i Polen

17 maj 2021 19:08
eWinner 1 liga & PGE Ekstraliga

Jaimon Lidsey tog 4+1 (3,X,1',X) för Kolejarz Rawicz som vann hemma mot Stal Rzeszow med 49-40 i 2 liga.

Vadim Tarasenko tog 11 (3,2,3,3,0) för Polonia Bydgoszcz som förlorade hemma mot ROW Rybnik med 44-46 i eWinner 1 liga.

Pawel Przedpełski tog 8+2 (2,2',2,1',1,0) för Apator Torun och Bartosz Smektała tog 6 (0,1,3,0,2) för Wlokniarz Czestochowa som vann borta med 49-41 i PGE Ekstraliga.

Artem Laguta tog 15+1 (2',3,3,3,1,3) för Sparta Wroclaw som vann hemma mot Stal Gorzow med 52-38 i PGE Ekstraliga.


2 liga

Kolejarz Rawicz: 49

  1. Jaimon Lidsey (3,X,1*,X) 4+1

  2. Damian Baliński (3,3,2,3,0) 11

  3. Keynan Rew (0,1,3,1,2) 7

  4. Szymon Szlauderbach (3,3,2*,2,3) 13+1

  5. Damian Dróżdż (1,2,2,2*,1) 8+1

  6. Kacper Pludra (0,2*,T) 2+1

  7. Krzysztof Sadurski (3,1*,0) 4+1

Stal Rzeszów: 40

  1. Sam Masters (1*,3,3,3,3,2) 15+1

  2. Dawid Stachyra (0,0) 0

  3. Adam Ellis (2,0,X,0,0) 2

  4. Tim Sörensen (1,2,3,1,1*) 8+1

  5. Hubert Łęgowik (2,2,1,1,3)9

  6. Mateusz Majcher (1*,0) 1+1

  7. Dawid Rempała (2,1,0,2*,F) 5+1

eWinner 1 liga

Polonia Bydgoszcz: 44

  1. David Bellego (1*,3,2,3,1) 10+1

  2. Hubert Gąsior

  3. Andreas Lyager (2,3,3,2,1) 11

  4. Grzegorz Zengota (0,0,1,0,-) 1

  5. Vadim Tarasenko (3,2,3,3,0) 11

  6. Mateusz Błażykowski (3,2,0) 5

  7. Nikodem Bartoch (1,0,1*) 2+1

  8. Jewgienij Sajdullin (1*,1,0,2*,0) 4+2

ROW Rybnik: 46

  1. Kacper Gomólski (3,1,3,2,3,2*) 14+1

  2. Siergiej Łogaczew (1*,3,1,3,3) 11+1

  3. Wiktor Trofimow (0,1*,1*,X,-) 2+2

  4. Rune Holta (3,2,2,1*,2*) 10+2

  5. Michael Jepsen Jensen (2,2,2,1) 7

  6. Matuesz Tudzież (2,0,0) 2

  7. Przemysław Giera (0,F,0) 0

PGE Ekstraliga

Apator Toruń: 41

  1. Paweł Przedpełski (2,2*,2,1*,1,0) 8+2

  2. Jack Holder (3,3,1*,3,3,2) 15+1

  3. Adrian Miedziński (1*,3,2,X,0) 6+1

  4. Kamil Marciniec

  5. Chris Holder (1,1,1,-) 3

  6. Karol Żupiński (0,0,0) 0

  7. Krzysztof Lewandowski (2,0,1) 3

  8. Robert Lambert (2,2*,0,2) 6+1

Włókniarz Częstochowa: 49

  1. Leon Madsen (3,3,3,0,3) 12

  2. Jonas Jeppesen (3,2*,0,2*,1) 8+2

  3. Bartosz Smektała (0,1,3,0,2) 6

  4. Kacper Woryna (1*,0,-,-) 1+1

  5. Fredrik Lindgren (X,1,1,2,1*) 5+1

  6. Jakub Miśkowiak (3,2,2*,3,3) 13+1

  7. Bartłomiej Kowalski (1,0,-) 1

  8. Mateusz Świdnicki (3) 3

PGE Ekstraliga

Sparta Wrocław: 52

  1. T. Woffinden RR

  2. Maciej Janowski (3,2*,3,2,3,0) 13+1

  3. Gleb Czugunow (3,3,2*,2,3,1) 14+1

  4. Daniel Bewley (0,1,3,1*,1*,1) 7+2

  5. Artem Laguta (2*,3,3,3,1,3) 15+1

  6. Mateusz Panicz (0,-,0) 0

  7. Michał Curzytek (1,0,-) 1

  8. Przemysław Liszka (1,1) 2

Stal Gorzów: 38

  1. Szymon Woźniak (1,1*,1,0,0) 3+1

  2. Anders Thomsen (1*,2,2,0,2,2*) 9+2

  3. Martin Vaculik (0,2,1*,0,2) 5+1

  4. Marcus Birkemose (0,0,-,-) 0

  5. Bartosz Zmarzlik (2,1,3,3,2,3) 14

  6. Wiktor Jasiński (3,2,0,0) 5

  7. Kamil Nowacki (2*,0) 2+1

  8. Rafał Karczmarz