• Ligasponsorer

Tisdag Tis 3 September Sep
Tisdag Tis 10 September Sep
Tisdag Tis 11 Augusti Aug
Torsdag Tor 13 Augusti Aug
Tisdag Tis 18 Augusti Aug
Torsdag Tor 20 Augusti Aug
Tisdag Tis 25 Augusti Aug
Tisdag Tis 1 September Sep
Tisdag Tis 8 September Sep
Tisdag Tis 15 September Sep
Tisdag Tis 22 September Sep
Onsdag Ons 23 September Sep
Tisdag Tis 29 September Sep
Torsdag Tor 1 Oktober Okt
Tisdag Tis 4 Maj Maj
Tisdag Tis 18 Maj Maj
Tisdag Tis 25 Maj Maj
Tisdag Tis 1 Juni Jun
Tisdag Tis 8 Juni Jun
Tisdag Tis 15 Juni Jun
Tisdag Tis 22 Juni Jun
Torsdag Tor 1 Juli Jul
Torsdag Tor 8 Juli Jul
Tisdag Tis 27 Juli Jul
Tisdag Tis 3 Augusti Aug
Tisdag Tis 10 Augusti Aug
Tisdag Tis 17 Augusti Aug
Tisdag Tis 24 Augusti Aug

Resultat från dagens Ekstraliga matcher

4 april 2021 21:25
PGE Ekstraliga

I dagens premiärmatcher i Ekstraliga tog Pawel Przedpelski 11+1 (2',3,0,3,3) för Apator Torun som vann hemma mot Falubaz Zielona Gora med 51-39.

Jaimon Lidsey tog 1 (0,1,N,0) för Unia Leszno som förlorade hemma mot Stal Gorzow med 42-48.


Ekstraliga

APATOR TORUN: 51

  1. Paweł Przedpełski (2*,3,0,3,3) 11+1

  2. Jack Holder (3,2*,1,3,2) 11+1

  3. Adrian Miedziński (3,X,2,2,2*) 9+1

  4. Petr Chlupac - Körde ej

  5. Chris Holder (2,2,3,1,1*) 8+1

  6. Krzysztof Lewandowski (2,2*,0) 4+1

  7. Karol Żupiński (1*,0,1*) 2+2

  8. Robert Lambert (1*,2,1*,1) 5+2

FALUBAZ ZIELONA GORA: 39

  1. Jan Kvech (1,0) 1

  2. Patryk Dudek (3,3,3,3,1,0) 13

  3. Max Fricke (1,3,2,2*,2,3) 13+1

  4. Piotr Protasiewicz (1,1,1*,2) 5+1

  5. Matej Zagar (0,1,3,X,0) 4

  6. Fabian Ragus (3,0,0) 3

  7. Jakub Osyczka (0,0,0) 0

  8. Damian Pawliczak (0) 0


Ekstraliga

UNIA LESZNO: 42

  1. Emil Sajfutdinow (2,3,2,2*,2,1*) 12+2

  2. Janusz Kołodziej (2,1,0,2*) 5+1

  3. Jaimon Lidsey (0,1,0) 1

  4. Jason Doyle (3,3,3,1*,2,2) 14+1

  5. Piotr Pawlicki (0,2,2,X,3) 7

  6. Krzysztof Sadurski (0,0,0) 0

  7. Kacper Pludra (2,0,1) 3

  8. Szymon Szlauderbach - Körde ej

STAL GORZOW: 48

  1. Szymon Woźniak (3,1,1,0,1) 6

  2. Martin Vaculik (1*,3,3,3,0) 10+1

  3. Rafał Karczmarz (1,0,1,1) 3

  4. Bartosz Zmarzlik (3,2,3,3,3) 14

  5. Anders Thomsen (2,2,W,3,0) 7

  6. Wiktor Jasiński (1,1,1) 3

  7. Kamil Nowacki (3,0,2*) 5+1

  8. Markus Birkemose - Körde ej