• Ligasponsorer

Torsdag Tor 29 Augusti Aug
Tisdag Tis 3 September Sep
Tisdag Tis 10 September Sep
Tisdag Tis 11 Augusti Aug
Torsdag Tor 13 Augusti Aug
Tisdag Tis 18 Augusti Aug
Torsdag Tor 20 Augusti Aug
Tisdag Tis 25 Augusti Aug
Tisdag Tis 1 September Sep
Tisdag Tis 8 September Sep
Tisdag Tis 15 September Sep
Tisdag Tis 22 September Sep
Onsdag Ons 23 September Sep
Tisdag Tis 29 September Sep
Torsdag Tor 1 Oktober Okt

Pressrelease Toyota Open tisdag 4 augusti kl. 19:00

29 juli 2020 12:00

På Tisdag 4 augusti kl. 19:00 är det dags för den femte upplagan av Toyota Open som i första hand vänder sig till U23 och yngre förare.


På Tisdag 4 augusti kl. 19:00 är det dags för den femte upplagan av Toyota Open som i första hand vänder sig till U23 och yngre förare.

Tävlingen körs efter ett 20 heats schema, d v s inget finalheat utan endast omkörning om pallplatser om det fordras.

Prispengar och pokaler kommer att delas ut till topp 3.

Tidigare vinnare i tävlingen:

2016 Joel Andersson, Indianerna

2017 Jacob Thorssell, Dackarna

2018 Oliver Berntzon, Dackarna

2019 John Lindman, Västervik

”Vi är mycket glada att vi lyckas genomföra årets Toyota Open under rådande omständigheter och återigen har vi stora delar av Svensk Speedways framtid på plats. Det är 5 st Västerviksförare i startlistan så det känns bra att de får en riktig genomkörare innan det är dags för laguttagning till Bauhaus-Ligan som startar 11 augusti”, säger sportchefen Morgan Andersson.

Startlista:

  1. Jonatan Grahn, Kumla Indianerna
  2. Christoffer Selvin, Kumla Indianerna
  3. Joel Andersson, Kumla Indianerna
  4. John Lindman, Västervik Speedway
  5. William Björling, Lejonen
  6. Linus Sundström, Västervik Speedway
  7. Noel Wahlqvist, Västervik Speedway
  8. Maksymilian Bogdanowicz, Lejonen
  9. Anton Karlsson, Västervik Speedway
  10. Avon van Dyck, Dackarna
  11. Alexander Woentin, Vetlanda Speedway
  12. Emil Millberg, Rospiggarna
  13. Philip Hellström Bängs, Masarna
  14. Joel Kling, Dackarna
  15. Casper Henriksson, Lejonen
  16. Johan Jensen, Vetlanda Speedway
  17. Philip Olofsson, Västervik Speedway